KAPAT

Yararlı Bilgiler

İlk Yardım

Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlileri tarafından tıbbi yardım sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.
İlk Yardımcı Kimdir?
İlk yardımın tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta/yaralıya tıbbi araç ve gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle , sağlık ekibi gelinceye kadar, ilaçsız uygulamaları yapan, konuyla ilgili eğitim sonunda ilk yardımcı sertifikası almış kişiyi tanımlar.
İlk Yardımın Öncelikli Amaçları Nelerdir?
Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileştirmeyi kolaylaştırmak ilk yardımın öncelikli amaçlarıdır.

Kış Mevsiminde Araç Kullanma

Kışa hazırlıksız yakalanmamak için mutlaka püf noktalarına dikkat edin ve aracınızı iyi bir kontrolden geçirin.
Aşırı soğuk, kar ve buz, sürüşü çok tehlikeli hale getirebilir. Herhangi bir zamanda sürücünün başına geldiğinde sorun olmayan bir olumsuzluk, kış şartlarında ölümcül olabilir.
Bu sebeple, koruyucu kış bakımı büyük önem taşıyor. Karlı kış şartlarında hasar ve yaralanmalı kazalardan korunmanın en iyi yolunun, 'mecbur kalmadıkça taşıt kullanmamak' olduğu bildiriliyor.
Uzmanlar, bakımlı bir araçla kış şartlarında sürüşün çok zevkli olduğunu belirterek, en iyi planlama kılavuzunun, aracın kataloğu olduğunu bildiriyor. Uzmanlar, "Kataloğu okuyarak, imalatçının önerilerine ve servis takvimine uyunuz, kışın hızlı araç kullanmayınız, kötü havalarda mümkünse yola biraz daha erken çıkınız" önerisinde bulunuyor. Uzmanlar, sürücülerin kışa girmeden önce alınması gereken bazı önemli tedbirleri şöyle sıralıyor:
Normalde çok iyi çalışmayan bir motorun, kötü hava şartlarında çok daha zor çalıştığını veya hiç çalışmayabileceğini vurgulayan uzmanlar, motorun zor ilk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, iyi bir serviste ayarlattırılmasını öneriyor.

Çocuk Koltuğu Neden Gerekli?

Yenidoğan bebeklerin kemik yapıları güçsüz olduğu için dik oturamazlar. Ayrıca bir çocuğun kafası vücut ağırlığının 1/3”ünü oluştururken, bu oran yetişkinlerde 1/14 ‘e inmektedir.
Bu bize neyi gösterir? Küçük çocukların sürüş istikametinde oturması durumunda, araba önden bir darbe aldığında; ense kökü ve omuriliğe büyük bir yük biner. Bebekler, kemik ve kas yapıları yeterince gelişmediği için ciddi yaralanmalara maruz kalır. Bu nedenle çocuk güvenlik koltuğunun otomobilin yolcu koltuğuna sürüş istikametinin tersine monte edilmesi gerekir.
Bu arada önemli bir noktayı hatırlatmakta yarar var. Arabanızın yolcu koltuğu tarafında air bag (hava yastığı) varsa kesinlikle çocuk güvenlik koltuğunu buraya monte etmeyiniz. Kaza anında hava yastığının devreye girmesi ile ciddi yaralanmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle arabanızda air bag varsa çocuk güvenlik koltuğunu arka koltuğun sağ ya da sol yanına yerleştiriniz.
Ben arabayı zaten çok hızlı sürmüyorum, bu nedenle bebeğimi kucağımda taşımam yeterli diyorsanız, bir kez daha yanıldığınızı belirtelim. Neden mi? Avrupa’daki kalite kontrol kurumları tarafından “dammy” adı verilen özel geliştirilmiş mankenlerle çarpışma testleri yapılmakta. Bu testlerin sonucunda 48 km. hızla giden bir araçta bulunan, 7 kg. ağırlığında bir bebeğin önden çarpışma sırasında aynı hızla camdan fırladığı tespit edilmiş. Aynı şekilde, yapılan testlerde; bir yetişkinin kucağında seyahat eden bir bebeğin, 48 km hızla giden otomobilde çarpışmaya maruz kaldığında, 2,5 tonluk bir basınçla yetişkinin kucağında kaldığı tespit edilmiştir. Bu bir binanın üçüncü katından yere düşmekle eşdeğerdir.

Reflektif Yelek Kullanımının Önemi

Türkiye’de ve dünyada her yıl binlerce insan trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. İstatistiksel verilere göre, Türkiye’de ölümle sonuçlanan kazaların yüzde 25’i, araçların yayalara çarpması sonucunda gerçekleşmektedir. Yüzde 87’si geceleri gerçekleşen bu tür kazaların nedenlerinin başında, sürücülerin karanlıkta yayaları görmemesi gelmektedir. Trafikte kaza riskini en aza indirmek için, yayaların araç sürücüleri tarafından gece ve gündüz rahatlıkla görülebilen kıyafetler seçmeleri büyük önem taşımaktadır.

Yangın Söndürücü Kullanımın Önemi

Yangın oluşumunun nedenlerinin başında yangına karşı önlemlerin alınmaması gelmektedir. Yangının oluşumunu önlemek ve oluşan bir yangını yangın söndürme cihazı kullanarak söndürmek her türlü can ve mal kaybını önleyebilir. Acil durumlarda yangın konusunda bilgi sahibi olmak ve söndürmede kullanılan yöntemleri bilmek de çok önemlidir. Soğutarak ve ya havayı keserek söndürme yöntemleriyle yangın daha fazla büyümeden söndürebilirsiniz.